Şahin Diniyev: 0 qələbə, 4 heç-heçə, 4 məğlubiyyət
Fernandu Santuş: 0 qələbə, 1 heç-heçə, 7 məğlubiyyət
Ağasəlim Mircavadov: 0 qələbə, 0 heç-heçə, 8 məğlubiyyət
Göründüyü kimi, milliyə cəmi 1 il rəhbərlik edən Qurban Qurbanov hamıdan öndədir. Yəqin ki, onun tələ qurularaq erkən istefaya göndərilməsinin də səbəbi bu idi – əcnəbi olmayan, uğurlu çıxışla legioner məşqçilərin bacarıqsızlığını ifşa edən birisi AFFA-ya lazım olmadı. Elə bu ədalətsizliyin nəticəsidir ki, ondan sonra təyinat alanların hamısı rüsvayçılıq yaşayır.
Siyahıya düşən 14 məşqçidən (Vaqif Sadıqov 2 dəfə) yalnız üçü ilk 8 matçında qələbə görməyib. Onlardan Şahin Dininyev qarşılaşmaların tən yarısında heç-heçəyə nail olub. Yalnız Ağasəlim Mircavadov bütün qarşılaşmalarda məğlub olub ki, hətta onun da bəraəti var. Təcrübəli çalışdırıcının fəaliyyət göstərdiyi 1994-95-ci illərdə millimiz böyük turnirlərdə debüt edirdi, üstəlik, məlum qadağa üzündən matçların heç biri evdə reallaşmamışdı. Santuş isə oyunların yarıdan çoxunu Azərbaycanda keçirib. İki məşqçi üçün yaradılan şərait arasındakı fərq də göz önündədir – Mircavadov Santuşun bir aya qazandığını bəlkə də yığma karyerası boyunca görməyib.
Bu statistika Fernandunun təyinatının necə bərbad seçim olduğunu göstərir. 70 yaşlı təqaüdçü karyerasının qürub çağında həyatını təmin edəcək milyonları qazanmağın dərdindədir. Sona kimi işləsə də, işləməsə də Azərbaycanı milyonçu kimi tərk edəcək.
P.S.: Statistikada bəzi məşqçilərin ilk dönəmləri, hətta 3-cü dəfə təyinat alanlar, həmçinin müvəqqəti əvəzedicilər nəzərə alınmayıb. Çünki onlar 8 oyun həddinə çatmayıb (futbolinfo.az).