Gəncə şəhər stadionunda yenidənqurma işləri sürətlə getməkdədir.
Arenada günün 24 saatı təmir-tikinti aparılır.
100-dən çox işçi günboyu 3 rejimlə çalışmaqdadır. Buranın sentyabrın ortasınadək tam hazır vəziyyətə gətirilməsi nəzərdə tutulub.
«Kəpəz»in ev oyunlarını keçirdiyi qurğu Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il 6 oktyabr tarixli Sərəncamına əsasən yenidən qurulur.
Bu çərçivədə stadionun ərazisi genişləndirilərək 10 hektara çatdırılacaq. UEFA-nın 4-cü kateqoriya standartlarına uyğun inşa ediləcək stadionun tamaşaçı tutumu layihə üzrə 15 min 464 yerlikdir.
Stadionda VVIP, VIP, SKY-box, media nümayəndələri və fiziki imkanları məhdud tamaşaçılar üçün müvafiq sayda oturacaq sahələri, futbolçular üçün soyunub-geyinmə, konfrans, tibb, hakimlər, texniki heyət üçün otaqlar və sair zəruri sahələr nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda, layihəyə əsasən stadionun daxilində bilet satışı, eləcə də müxtəlif ictimai iaşə obyektləri, yerüstü avtodayanacaqlar, nəzarət-buraxılış məntəqələri yaradılacaq.
Stadion UEFA tələblərinə uyğun işıqlandırma, səs, yayım, internet, təhlükəsizlik, giriş-çıxış sistemləri ilə təchiz olunacaq. Bir sözlə, stadionun istifadəyə verilməsi istər yerli, istərsə də beynəlxalq yarışların keçirilməsinə hərtərəfli şərait yaradacaq.
Yaxınlarda qazonda çalışmalara start veriləcək, toxum səpiləcək. Təbii meydan iyul-avqust aylarında test ediləcək.
Bu iş «Kəpəz»in yeni İdarə Heyətində yer alacaq Fərman Əlizadənin drektoru vəzifəsini tutduğu «Agrosport»a tapşırılıb.
Əslində isə adıçəkilən şirkət AFFA-nın sabiq icraçı vitse-prezidenti və baş katibi Elxan Məmmədova aidiyyatlı olması sirr deyil. O, federasiyaya rəhbərlik etdiyi müddətdə bir neçə şirkət kimi «Agrosport»u da yaradıb və arxasında dayanıb.